Zwalczanie chwastów w ogrodzie

Każdy chciałby mieć piękny ogród, pełen kolorowych kwiatów i przykuwających uwagę krzewów ozdobnych. Niestety, największą plagą, jaka może zagrażać roślinom, które się tam sadzi, są chwasty. Żeby zapobiec ich rozwojowi i rozprzestrzenianiu się na terenie rabat czy trawników, trzeba poznać skuteczne sposoby na walkę z tymi szkodliwymi roślinami. Chwasty, które pojawiają się w ogrodach, wypuszczają bardzo silne korzenie, a przy tym niezwykle szybko się rozmnażają.

Jako że zwykle są to gatunki dzikie, świetnie przygotowane do życia w danym środowisku, bez problemu hamują rozwój innych roślin, które są zbyt słabe, by się im oprzeć. Żeby zachować zdrowy ogród, proces odchwaszczania warto rozpocząć jeszcze przed posianiem lub zasadzeniem pierwszych roślin. Duże znaczenie ma to, jak zostanie przygotowana ziemia. Jeśli podczas przekopywania jej natrafi się na niewielkie części korzeni lub też rozłogów nieznanych roślin, najlepiej od razu je usunąć.

Po tej czynności warto pozostawić glebę na kilkanaście dni. Wtedy te chwasty, które nie zostały zlikwidowane wcześniej, wyrosną i będzie je można spokojnie skosić. Aby odchwaszczanie przynosiło efekty, musi być przeprowadzane regularnie. Szkodliwe rośliny powinno się likwidować już wtedy, gdy ich wysokość nie przekracza kilku centymetrów.

W tej fazie wzrostu nie są one bowiem jeszcze dobrze ukorzenione, co pozwala na ich łatwiejsze wyrywanie. Nie szkodzi się też wówczas innym gatunkom, uprawianym w ogrodzie. Chwasty można usuwać ręcznie (wraz z korzeniami), a także za pomocą motyki.