Środki chwastobójcze

Aby uprawa przebiegała sprawnie, a wysiewane zboże rozwijało się prawidłowo, należy zadbać o jego pielęgnację. Jak wiadomo, największymi wrogami roślin, znajdujących się na polu, są chwasty. Na szczęście na rynku można odnaleźć naprawdę spory wybór różnorodnych preparatów chwastobójczych.

Trzeba tylko wiedzieć, który z nich wybrać do konkretnego gatunku zboża. Herbicydy przyjmują zwykle formę płynu, granulatu, proszku bądź też koncentratu. Można je sklasyfikować ze względu na rodzaj działania na systemiczne, czyli układowe oraz kontaktowe, czyli parzące.

Są one przeznaczone do różnego użytku – niektóre środki stosuje się bowiem dolistnie, inne natomiast doglebowo. Zdarzają się i takie, które należy zastosować doglebowo-dolistnie. Przed zastosowaniem preparatów chwastobójczych należy koniecznie sprawdzić, w jakim okresie wzrostowym rośliny należy użyć konkretnego środka.

Podczas wszelkich zabiegów trzeba też kontrolować warunki atmosferyczne, ponieważ kiepskie warunki pogodowe mogą nie sprzyjać aplikacji preparatów. Przy opryskiwaniu pola warto zadbać o odpowiednią technikę pracy, by rozpylana substancja nie ulegała znoszeniu. Podstawą w użytkowaniu środków chwastobójczych jest czytanie ich instrukcji obsługi.

 

jaki nawóz do trawy