Rodzaje nawozów

Nawozy używane są po to, by zwiększyć wysokość oraz jakość otrzymywanych plonów. Wzbogacają one glebę w składniki pokarmowe, które są dla roślin właściwie niezbędne. Takie składniki pokarmowe należy dostarczać roślinom w odpowiednich proporcjach. Dla ich najlepszego wzrostu potrzebne są między innymi takie pierwiastki, jak fosfor, azot czy potas. Jednym z rodzajów nawozów są na przykład nawozy mineralne.

Zapewniają one prawidłowy wzrost oraz rozwój roślin. Producenci nawozów mineralnych oferują zarówno mieszanki jednoskładnikowe, wieloskładnikowe, nawozy wolnodziałające, nawozy w granulkach oraz te w płynie. Nawozy jednoskładnikowe stosuje się, gdy w glebie brakuje któregoś z niezbędnych pierwiastków. By mieć pewność, że uprawianej glebie nie brakuje potasu czy też azotu, warto w czasie wczesnej wiosny dokonać analizy chemicznej gleby. W przypadku jakiegoś braku w glebie to właśnie nawozy jednoskładnikowe okażą się wielką pomocą.

Jeśli chodzi jednak o nawozy wieloskładnikowe, to są one przeznaczone dla konkretnych już grup roślin, takich jak drzewa czy krzewy iglaste. Nawozy wolnodziałające stosuje się jeden raz podczas okresu wegetacyjnego (wiosna) lub dwu albo trzykrotnie – wszystko zależy od rodzaju nawozu. Popularne są także nawozy w granulkach (dostępne pod postacią proszku lub kuleczek). Takie nawozy rozsypuje się wokół rośliny, a następnie miesza się je z ziemią. Nawozy w płynie rozpuszcza się natomiast w wodzie.

Następnie, rośliny są takim nawozem spryskiwane (w przypadku nawozów dolistnych) bądź podlewane.