Pielęgnowanie zbożna jarego

W Polsce większą troską otacza się z natury zboża ozime. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na opiekę zasługują także gatunki jare. Bez odpowiedniej pielęgnacji, polegającej na zapewnianiu uprawom optymalnych warunków oraz likwidowaniu ich naturalnych wrogów, żadna roślina nie wyda obfitych plonów.

Moment siewu zbóż jarych jest uwarunkowany od regionu, w jakim się go wykonuje. Chwasty należy zwalczać w każdym wypadku nalistnie od drugiej fazy liści aż do fazy liścia flagowego. Co ciekawe, ochranianie pola tego typu wcale nie nastręcza aż tak wielu problemów, jak mogłoby się wydawać.

Jest wiele środków, zawierających herbicydy, jednak liczy się przede wszystkim to, kiedy się je zastosuje. Jeśli chodzi o oprysk nalistny, należy go wykonać jak najwcześniej, gdy siewki szkodliwych roślin dopiero kiełkują.

Co ciekawe, można ich używać aż do drugiego kolanka zbóż, dzięki czemu udaje się pozbyć także starych chwastów. Z początku trudno jest dostrzec efekty, ale cierpliwość naprawdę się opłaca, bo chwasty przestają konkurować z roślinami uprawnymi. Okresem, w którym używa się w zbożach jarych największej liczby herbicydów, jest faza trzeciego liścia.

Inne preparaty stosuje się natomiast w przypadku chwastów dwuliściennych.