Oprysk na chwasty w zbożu jarym

Każde pole uprawne, jeśli ma wydawać obfite plony, musi być właściwie odchwaszczane. Aby pozbyć się szkodliwych roślin, które bardzo często zabierają zbożu składniki pokarmowe, czerpane z gleby, używa się specjalnych środków, odpowiednio dopasowanych do danej sytuacji. W przypadku odchwaszczania zboża jarego bardzo istotne jest, by sam oprysk odbył się w momencie, gdy przechodzi ono dopiero początkową fazę swojego rozwoju (oprysk stosuje się więc możliwie jak najwcześniej). Środki należy zaaplikować przy jak najbardziej sprzyjających warunkach pogodowych.

Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się więc dosyć ciepły dzień i kiedy nie będzie za mocno wiało. Mimo wszystko, ważna okazuje się wilgotność powietrza sprawiająca, że preparat zaczyna odpowiednio działać. Ponadto, brak jego gwałtownych ruchów zminimalizuje ryzyko znoszenia środka podczas oprysku. Aby zboże jare zostało dobrze odchwaszczone, trzeba właściwie dopasować herbicyd albo konkretną mieszankę środków chwastobójczych.

Jeśli zastosuje się jednocześnie kilka preparatów, których działanie będzie się uzupełniać, wpłynie to na pewno pozytywnie na jakość całego przedsięwzięcia. Co więcej, pozwoli też uniknąć nadmiernego niszczenia zboża pod kołami maszyn. W Polsce można kupić około stu herbicydów, które nadają się do odchwaszczania zboża jarego.

Najczęstszymi substancjami aktywnymi, jakie się w nich znajdują, są: fenoksaprap-P-etylu, propoksykarbazon oraz pinoksaden.

nawóz długodziałający do trawy Ziemovit