Krok po kroku – pielęgnacja owsa

Owies nie jest zbożem łatwym do uprawy. Aby dobrze się rozwijał i wydawał obfite plony, trzeba zadbać o odpowiednie warunki oraz właściwą pielęgnację.

Charakteryzuje się on bardzo krótkim okresem wegetatywnym, a także mocno rozwiniętymi systemami korzennymi, co zapewnia mu dobrą odporność na suszę. Sieje się go raczej wczesną wiosną na północy oraz na północnym-wschodzie (sprzyja mu bowiem wyjątkowo wilgotna pogoda).

Podczas nawożenia owsa trzeba uważać, by nie doprowadzić do przewapnowania gleby. Ważne jest natomiast zapewnienie mu właściwej ilości magnezu – wówczas stosuje się specjalne preparaty z wapna magnezowego, gdyż zboże to może mieć poważny problem z rozwojem w miejscu, gdzie brakuje tego składnika.

Oczywiście, podczas pielęgnacji owsa, należy też zadbać o jego odchwaszczenie. Polecane są szczególnie mechaniczne zabiegi pielęgnacyjne, które przeprowadza się w okresie wegetacji zboża.

Są one wyjątkowo przydatne, ponieważ nie tylko likwidują chwasty, ale usuwają z powierzchni gleby twardą skorupę, jednocześnie pobudzając rośliny do dalszego rozwoju. Owies wykazuje bardzo dużą wrażliwość na przesadne zagęszczenie gleby.

W przypadku sporej wilgotności lepiej jest więc nie stosować uprawy przesiewnej. Ważne, by ciągniki, które zostaną wykorzystane, miały spulchniacze śladów oraz koła bliźniacze.

Należy też uważać, by wzruszenie gleby nie było przeprowadzane na zbyt dużej głębokości – w przeciwnym razie może dojść do nadmiernego przesiąkania wody do ziaren, co często powoduje zbyt wolny wzrost zboża i mniejsze obrodzenie.

 

https://www.ziemovit.pl/kalendarz/marzec