Gruntowna likwidacja chwastów w ogrodzie

Chwasty potrafią wyrządzić w ogrodzie wiele szkód. Walka z nimi nie zawsze bywa prosta, dlatego dobrze wiedzieć, jak odpowiednio się do niej przygotować. Chwasty konkurują z innymi roślinami o substancje odżywcze, wodę czy światło, przez co często przyczyniają się do ich wyniszczania. Chwasty cechują się niestety tym, że dobrze czują się nawet w trudnych warunkach, szybko wzrastają oraz nieustannie się mnożą. Warto więc dobrze dbać o swój ogród i skutecznie eliminować niechciane rośliny.

Odchwaszczanie mechaniczne jest jedną z najczęściej stosowanych metod w likwidacji chwastów. Ręczne usuwanie chwastów za pomocą motyczki czy innych narzędzi wymaga jednak dużej precyzji. Trzeba przede wszystkim pilnować, by przez przypadek nie uszkodzić podczas wyrywania chwastów rośliny uprawnej. Ponadto, likwidacja chwastów metodą mechaniczną musi być również bardzo dokładna. W przypadku, gdy jakaś część niechcianej rośliny zostanie w ziemi, to prawdopodobnie szybko odrośnie.

Najlepszym czasem na ręczne usuwanie chwastów jest wczesna wiosna, czyli okres, gdy chwasty zaczynają pojawiać się w ogrodzie. Jeśli chwastów w ogrodzie jest tak dużo, że nie da się z nimi walczyć ręcznie, wówczas z pomocą przychodzą preparaty chemiczne. Z pewnością przydatne okażą się zwłaszcza środki selektywne, eliminujące tylko te niechciane rośliny. Herbicydy, czyli środki chemiczne do zwalczania chwastów, mogą także stanowić dobre uzupełnienie metody ręcznego usuwania niechcianych roślin. Przed zastosowaniem środków na chwasty należy dobrze zapoznać się ze sposobem ich działania, by przez przypadek nie zaszkodzić roślinom uprawnym.