Czy nawozy są skuteczne ?

Każdy chce, by jego pole uprawne wydawało jak najwięcej plonów, a zboże było najwyższej jakości. Aby się do tego przyczynić, bardzo dużą wagę przywiązuje się do warunków, w jakich dana roślina się rozwija. Jedną z bardzo ważnych kwestii jest więc dobór odpowiedniego nawozu.

Czy jednak preparaty, mające poprawić jakość gleby, naprawdę przynoszą widoczne efekty? Środków, dostępnych obecnie na rynku, jest bardzo wiele. Niektóre z nich mają polepszyć właściwości ziem uprawnych, inne natomiast oddziaływać na wzrost roślin, by w rezultacie efektywnie zwiększać plony.

Warto też zauważyć, że gleby często ulegają zmianą, dlatego też długotrwałe stosowanie tego samego preparatu nie zawsze zadziała na ich korzyść. Nawozy na pewno pomogą w przypadku gleb gorszej jakości. Jeśli zastosuje się bowiem odpowiedni środek, uda się uzyskać podobne plony jak w przypadku posiadania ziemi, dającej roślinom lepsze warunki rozwojowe.

Trzeba pamiętać, by odpowiednio dawkować stosowany preparat, aby nie zaszkodzić glebie, a tym samym nie wpłynąć negatywnie na plonowanie roślin. Jeśli nawozi się rośliny prawidłowo, zboże daje dużo lepszy plon. Aby na przykład zabezpieczyć niektóre składniki mineralne, warto stosować nawozy fosforowo-potasowe już jesienią.

Jeśli zrobi się to dopiero na wiosnę, zboże ukorzeni się znacznie płycej, a to wpłynie na nieurodzaj i mniejsze zbiory.